Гарантія успішного та комфортного відпочинку на природі, в польових умовах — правильно обраний спальний мішок. Обирати його варто з урахуванням пори року, клімату, статі туриста.

Температурний діапазон спального мішка

Найперший критерій, на котрий звертаємо увагу – температура, за якої комфортно спати в такому мішку. Кожен виробник вказує цей параметр у характеристиках виробу.

Як вірно обрати спальник?

За цією градацією розрізняють спальники літні, зимові та демісезонні. Більшість виробників тестують спальники згідно зі стандартом EN 13537. Цей стандарт розроблений для стандартизації температурних показників.

Під час проходження тесту використовується термоманекен, котрому задаються дані статі, зросту та ваги.

Згідно з цим стандартом чоловічі покази — 25 років, зріст — 173 см, вага – 80 кг, жіночі покази — 25 років, зріст — 160 см, вага — 60 кг.

Манекен одягають у спальник, котрий розміщують на дошці з постеленим карематом. Далі цю конструкцію поміщають у спеціальну морозильну камеру , відстежують дані датчиків. Отримані дані вводяться у формулу, котра враховує фізіологічні особливості людини. За формулою виводяться параметри:

  • Температура максимум. Це температура повітря, при якій людина в спальнику, злегка розкрита, не буде відчувати дискомфорту і може спати 8 годин без перегріву.
  • Температура комфорту — при цій температурі людина в комплекті термобілизни, застібнутому спальнику з затягнутим каптуром, може спати всю ніч без відчуття дискомфорту. Часто цей показник називають жіночою температурою комфорту.
  • Температурний ліміт — при цій температурі людина (очевидно чоловік), в термобілизні, в каптурі, спить у позі ембріона (зберігає температуру тіла).
  • Температура екстрім — граничний показник , при якому людина може спати, але постійно прокидатись. Замерзнути при такій температурі не можна, але захворіти — легко.

Обираючи спальник, варто врахувати що всі ці показники орієнтовні. Тест передбачає що турист здоровий, ситий і гарно підготовлений. В поході не всі ці чинники збігаються.

Матеріали виробництва спальників

Зовнішній шар найчастіше створюють з легкого та міцного нейлону, часто плетіння RipStop. Зверху багато виробників додатково наносять водовідштовхувальне просочення.

Підкладка часто створюється з м'якого та приємного на дотик поліестеру. Оскільки цей матеріал досить довго сохне, спальники з подібною підкладкою більше підходять для теплої пори року. Для холодних температур краще додати вкладиш з натурального матеріалу.

Найважливіший матеріал при виборі спальника – утеплювач, котрий може бути синтетичним чи натуральним. Своєю чергою ці матеріали мають декілька градацій.

Синтетика з товстими нитками — основним представником є синтепон. Спальники з утеплювачем цього типу відрізняються великим об'ємом та вагою, досить слабкими температурними показниками.

Синтетика з порожнистими волокнами. Всередині порожнин таких ниток утримується повітря, котре й забезпечує чудові теплоізоляційні властивості. Існує багато різновидів цього матеріалу, яскравим прикладом є холофайбер.

Синтетика з мікроволокнами. Такі утеплювачі вважаються кращими за своїми показниками на сьогодні. Теплоізоляційні властивості такого волокна наближають його до руху. Мікроволоконний утеплювач чудово зберігає тепло, при цьому дуже легкий.

Обрати спальник

Пуховий утеплювач приваблює кращим співвідношенням теплоізоляції, малої ваги та компактності. Гарна повітропроникність підвищує рівень комфорту спальника з пуховим наповнювачем. Якщо в спальному мішку з синтетики стане спекотно, то в пуховому ви ще зможете з комфортом спати.

Кокон чи ковдра?

Спальники формату кокон мають компактний внутрішній простір, який швидше нагріти теплом тіла. Відповідно ви тратите менше часу та власної енергії на обігрів себе в надто холодні дні. Спальник ковдра дає більше комфорту, оскільки всередині більш просторо, тому уві сні ви почуватиметесь вільніше. Декілька ковдр можна з'єднати в одну велику.