Перший велосипед — завжди радісна подія для малюка, проте відповідальна для батьків. Потрібно ретельно обирати велосипед, щоби він подобався дитині, відповідав її віку, зросту, рівню підготовки. Не рекомендується обирати велосипеди, котрі вже були у вжитку, адже кататися на них може бути не надто безпечно. Які саме фактори потрібно врахувати, щоби ваша покупка була вдалою?
Зріст і розмір коліс
Саме на цей критерій можна орієнтуватися з самого початку, коли ви тільки придивляєтеся до велосипедів. Вік, зріст та розмір коліс мають тісний взаємозв'язок:
- дітям від 2 до 4 років варто обирати велосипеди з діаметром коліс до 12 дюймів;
- вік 4-6 років — 16 дюймів;
- вік 6-8 років — 20 дюймів;
- вік 8-13 років — 24 дюйми.
Велосипеди з 24-дюймовими колесами вважаються підлітковими, підходять дітям зростом від 130 до 150 сантиметрів. Такі велосипеди візуально нагадують дорослі, тільки зменшеного розміру.
Дітям 14 років і старше обирають велосипеди з колесами 26 дюймів — такі моделі максимально наближені до дорослих моделей.
Наймешеньким (від 2 до 4 років) підходять триколісні моделі — на них не потрібно вчитися тримати рівновагу. Малюку потрібно лише крутити педалі й утримувати кермо. Деякі моделі триколісних велосипедів мають можливість регулювання висоти сідла, тож «ростуть» разом із малюком.
Дітям 1.5-3 років можна обрати біговел — це зменшена копія звичайного велосипеда, але без поворотного керма і педалей. Варто правильно обирати біговел, зокрема, за мінімальною висотою сідла. Щоби зробити це правильно, потрібно виміряти довжину внутрішньої сторони ноги дитини. Далі відняти від отриманого параметру 2-3 сантиметри (оскільки ніжка на беговелі знаходиться в зігнутому положенні). Це число є оптимальною висотою сідла.
Дитина в біговелі просто напівсидить у сідлі, відштовхується ногами від землі, за рахунок цього пересувається. Проте слід памятати, що після тривалого катання на біговелі малюку може бути складно вчитися їздити на велосипеді, де присутні педалі.
Двоколісні моделі зі страхувальними колесами потрібно обирати з ножним гальмом — воно дозволяє малюкові швидко загальмувати в критичній ситуації.
Особливості конструкції дитячого велосипеда
Обирати модель байка для дітей 2-6 років варто з алюмінієвою чи сталевою рамою. Бажано якщо велосипед комплектується додатковими (страхувальними) колесами, котрі допомагають опанувати катання.
Дітям 6-8 років (зріст до 130 см) найкраще обирати велосипед з алюмінієвою рамою та 20-дюймовими колесами. На таких моделях вже може бути трансмісія на декілька передач та ободні гальма.
Дітям старше 8 років можна обирати повноцінний велосипед з алюмінієвою рамою, трансмісією та дисковими гальмами.
Як визначити, що велосипед точно підходить дитині?
Щоби впевнитися, що малюку буде комфортно кататися на байку, перевірте декілька моментів. Під час їзди юний райдер має вільно дотягуватися ногою до педалі, котра знаходиться в нижньому положенні. Якщо нога не дотягується, потрібно відрегулювати сідло.
Також потрібно відрегулювати кермо за висотою та кутом нахилу, щоби досягнути максимально зручного положення спини дитини під час їзди.
Цінні поради при виборі дитячого велосипеда
Важливі моменти, котрі варто врахувати при виборі:
- якщо це перший велосипед, сідло краще обирати тверде та широке;
- за кермо дитина має триматися витягнутими руками;
- рама має бути легкою — таким велосипедом зручніше керувати, його легше носити батькам;
- великі гумові колеса дозволяють розвивати велику швидкість, тож маленьким дітям велосипед такого типу не підходить.
Не варто обирати велосипед «на виріст», адже надто велика рама, велика відстань між сідлом та кермом призведе до того, що дитина буде сидіти неправильно. Це не тільки викликає дискомфорт, але й може порушити формування постави.
Окрім правильно обраного велосипеда, важливо навчити дитину правильно групуватися при падінні. Також важливо придбати захист, хоча б мінімальний комплект — шлем та налокітники.