Практичність та універсальність — основні риси та головні причини популярності гірського велосипеда. На гірському велосипеді комфортно їздити не тільки по гористому рельєфу, але й в цілому по бездоріжжю. Втім гірські велосипеди гарно зарекомендували себе й на рівних, асфальтованих дорогах.
Чим відрізняються гірські велосипеди?
Оскільки головне призначення гірських байків — поїздки по нерівній місцевості, грунтових дорогах, це накладає певні особливості на їхню конструкцію. Отже, основні відмінності гірських велосипедів:
- нижча (спортивна) та зручна посадка, котра дозволяє їздити складними маршрутами, довго не відчуваючи втоми;
- міцна рама з великими грязьовими просвітами;
- потужна амортизаційна вилка, з ходом здебільшого 80-100 мм, котра згладжує вібрації;
- широкі покришки з комбінованим/позашляховим протектором;
- міцні колеса з великими ободами (26, 27.5 чи 29 дюймів);
- конструкція легко витримує навантаження до 115 кілограмів.
Що слід врахувати при виборі гірського велосипеда?
Ці байки поділяються на декілька підвидів, проте найбільш популярними є МТБ велосипеди. Їхня актуальність пояснюється високою прохідністю дорогами різного типу.
Для поїздок складними трасами краще обирати крос-кантрі — це досить важкі моделі велосипедів, котрі забезпечують гарну прохідність.
Найважчими вважаються моделі даунхіл — вони використовуються для спуску з гір, великих вершин. Міцність конструкції відіграє велику роль у поїздках гірськими схилами, надає велосипеду стійкості та стабільності.
Дерт джампінг — це вузькоспеціалізовані велосипеди, створені для стрибків. Якщо вам по душі яскраві трюки, ви любите адреналін, обирайте саме таку модель. Характерна відмінність велосипедів для дерт джампінгу — занижене сідло.
Фетбайки — ці моделі оснащуються великими колесами, близько 26 дюймів, а призначені для поїздок сипучими грунтами. Це єдина модель велосипеда, на котрій ви зможете їздити пісочними поверхнями, не особливо напружуючись обертанням педалей.
Ригід, хардтейл чи двопідвіс
Ригід — ці велосипеди відрізняються повною відсутністю амортизатора. За рахунок зниженої маси вилки знижується і загальна вага конструкції. Також покращується ефективність, енергія повністю передається на колеса.
Хардтейл вважається найбільш популярним видом гірських велосипедів, котрі відрізняються заднім жорстким трикутником, амортизуючою вилкою.
Хардтейли найчастіше використовуються для поїздок по складному рельєфу, грунтовими дорогами, путівцями.
Серед основних переваг хардтейлів можна відзначити:
- доступна ціна;
- простіший та дешевший ремонт;
- висока міцність рами, стійкість до ударів та механічних навантажень;
- відсутність ефекту розгойдування, що важливо при поїздках грунтовими дорогами, при перевезенні вантажу;
- легко набрати швидкість.
Двопідвіс — ці гірські велосипеди оснащуються парою амортизаторів, один спереду, а інший позаду. Такі моделі відрізняються великою кількістю переваг:
- Збільшена ефективність керованості, особливо в поворотах на великій швидкості. Це пов'язано з покращеним зчепленням, що дуже актуально при поїздках кам'янистими стежками, гірськими схилами.
- Два амортизатори поглинають майже всі вібрації, що значно підвищує рівень комфорту в будь-яких поїздках. Також ця особливість підходить для довгих прогулянок, адже після них не будуть боліти спина та суглоби.
- При крученні педалей доводиться докладати менше зусиль, що актуально при проходженні складних маршрутів.
- Гарна стійкість робить проходження складного рельєфу безпечнішим, приємнішим.
При виборі гірського велосипеду важливо визначитись — де саме на ньому ви будете кататися. Доступні та прості в обслуговуванні велосипеди хардтейл та ригід. Двопідвісні моделі дають можливість кататися різними стежками з ідеальною керованістю, проте дорожчі та складніші в обслуговуванні.