Позитивний вплив велосипедних прогулянок на фізичну форму не можна недооцінювати. У число любителів кататися по пересіченій місцевості входять не лише чоловіки-екстремали, але і жінки, і підлітки, що віддають перевагу активному відпочинку. Щоб отримати справжнє задоволення від катання, спочатку потрібно вибрати гірський велосипед. Розібравшись, якими правилами керуватися при покупці маунтінбайка, шанси помилитися з вибором будуть мінімальні.
Особливості конструкції гірського велосипеда
Вивчивши основні особливості і технічні параметри маунтінбайка, купити гірський велосипед в Харкові не складе труднощів:
- Маунтінбайки оснащені посиленою рамою. Підвіска інколи розташована на задньому колесі, високий підйом каретки.
- У конструкцію входить посилена амортизаційна вилка з ходом в межах 80-100 мм.
- Кермо частіше має довге винесення для зручного нахилу під час їзди.
- Колеса з великим діаметром від 26 дюймів дозволяють легко долати перешкоди, що виникають на дорозі.
- Надійні гальма з дисковими вузлами. Ножне гальмо для маунтінбайка – не кращий вибір.
- Широкі педалі з антиковзаючим покриттям, на яких можна зручно зафіксувати ногу.
- Наявність трансмісії, що дозволяє змінити швидкість руху байка, полегшити підйом на піднесеність шляхом перемикання передачі на кермі.
Типи гірських велосипедів
Гірські велосипеди – обширна категорія, що включає різні види маунтінбайков, кожен з яких характеризується певними особливостями і перевагами.
All mountain
Такі велобайки оптимально личать для активних прогулянок по легкому бездоріжжю. Для виготовлення рам зазвичай використовується алюміній, трансмісія налічує в середньому 21-27 швидкостей. Для зручності кермо має зігнуту форму, а надійні гальма з дисковою гідравлікою дозволяють завжди контролювати ситуацію. Велосипед має м'який хід завдяки наявності двох підвісів – задня підвіска погашає удари і вібрації під час катання бездоріжжю. Перед покупкою гірського велосипеда «All mountain» слід врахувати, що він не підійде для агресивної швидкісної їзди.
Даунхілл
Виходячи з назви, вже можна зрозуміти, що такі велосипеди призначені для швидких спусків по нерівних трасах. По конструкції вони нагадують «All mountain», відносяться до двоподвісів, але їх вага значно більша і знаходиться в межах 16-22 кг Ці байки мають найбільший хід вилки, що досягає 200 мм, але кількість швидкостей зазвичай не перевищує 10. Їздити по рівній дорозі на такому велосипеді буде складніше через необхідность вживання зусиль під час педалювання.
Кросс-кантрі
Однаково вдало личать як для катання по легкому бездоріжжю, так і для швидких поїздок по трасі. Мають легку раму з переднім амортизатором. Великі широкі колеса з глибоким малюнком протектора дозволять впевнено відчувати себе на м'якому грунті і навіть по калюжам. Для зручності управління трансмісія має більше 21 швидкості. Якісна передня підвіска погашає удари при зустрічі з перешкодами. Вартість моделей кросс-кантрі нижча, ніж ціна інших маунтінбайков.
Універсальні велосипеди
Тим, хто не планує у прямому розумінні долати серйозні перешкоди або вперше бажає купити гірський велосипед, варто звернути увагу на універсальні дорожні велосипеди. Вони володіють всіма МТВ-атрібутамі, але конструкція рами забезпечує зручнішу розслаблену посадку, а трансмісія трохи простіша, тому і ціна нижча. Для серйозного бездоріжжя вони не підійдуть, але для новачків, що бажають спробувати свої сили у велоспорті з мінімальними витратами, стануть оптимальним вибором.
Основні параметри вибору гірського велосипеда
Визначившись з типом, варто перейти до безпосереднього вибору. Щоб купити гірський велосипед, необхідно врахувати декілька параметрів, від яких в першу чергу залежить зручність його експлуатації.
Ростовка
Щоб швидко покорювати складні траси, слід визначити відповідний розмір рами. Параметр розраховується з урахуванням зросту. Зазвичай виробники пропонують наступні розміри рам:
- XS (13 - 14 дюймів – 35 см) – для дітей і підлітків із зростом в межах 135-155 см.
- S (15 - 16 дюймів – 40,6 см) – для невисоких спортсменів 150-165 см.
- М (17 - 18 дюймів – 45,7 см) – найбільш популярні рами, призначені для зросту до 178 см.
- L (19 - 20 дюймів – 50,8 см) – моделі для високих велосипедистів 179-185 см.
- XL (21 - 22 дюйми – 55,8 см) – дуже великі рами для спортсменів із зростом до 190 см.
- XXL (23 - 24 дюйми – 61 см) – рами найбільшого розміру для людей із зростом більше 190 см.
Рама
При виборі рами важливо врахувати не лише її розмір, але і матеріал, з якого вона виконана. Саме від матеріалу рами залежить загальна вага байка, зручність і довговічність.
- Алюмінієві рами відрізняються оптимальним поєднанням ціни і гідної якості. Мають невелику вагу і тривалий термін служби.
- Сталь – найдешевший матеріал, до переваг якого відносять міцність, ремонтопридатність, поглинання вібрацій. Але є і серйозні недоліки, серед яких велика вага і поява корозії.
- Хромомолібден – сучасний аналог сталевого сплаву, який характеризується корозійною стійкістю і меншою вагою.
- Титанові рами стійкі до корозії, міцні і легкі, але мають дуже високу ціну.
- Дорогі карбонові рами – оптимальний варіант поряд з титаном. Бюджетним карбоном є проміжний варіант між сталевими і алюмінієвими сплавами.
Колеса
Купити гірський велосипед в Харкові можна із стандартним розміром колес 26 дюймів. Щоб збільшити показник використовують товщі покришки. Зазвичай піднімають висоту велосипеда при дуже високому зрості – у такому випадку діаметр має бути в межах 28-29 дюймів, при цьому велотенденція останніх років йде до того, що люди пересідають з 26 колес на велосипеди з розміром колеса 27,5 або 29 дюймів, через зручность і прохідность великих колес. Маунтінбайки для підлітків обладнали ободами на 20-24 дюйми.
Важливий не лише діаметр, але і матеріал, з якого виготовлені колеса. Оптимальним варіантом вважається легкий і міцний алюміній. При виборі шин переважно середній або поглиблений протектор.
Амортизатори
За типом амортизаторів МТВ ділять на декілька типів:
- Хардтейли – найпопулярніший тип маунтінбайков, в яких амортизаційна вилка знаходиться спереду, знижуючи вібрації на руки.
- Двоподвеси – велосипеди, в яких амортизатори знаходяться на обох колесах.
Підбираючи МТВ, треба звертати увагу на величину ходу амортизаційної вилки. Параметр впливає на розмір перешкод, які зможе здолати велобайк. Для катання по легкому бездоріжжю в кросс-кантрі встановлюють амортизатор з ходом 80-120 мм. Для їзди в складніших умовах ставлять вилки на 140-180 мм. Вилки з найбільшим ходом, що досягає 200 мм і більше, встановлюють на даунхіли.
Тип амортизаторів впливає на зручність їзди на горному байці:
- Пружинні еластомери – найбюджетніший варіант, який не виділяється хорошим ходом.
- Масляно-пружинні амортизатори – оптимальний варіант для гірських велосипедів, який відрізняється максимальною надійністю, але має найвищу ціну.
- Повітряні – недорогі амортизатори, які добре можуть впоратися з дрібними нерівностями дороги, але потребують налаштування спеціальним насосом.
- Масляно-повітряні амортизатори є проміжним варіантом, який має переваги масляних амортизаторів, які періодично потребуватимуть налаштування.
Гальма
Гальмівна система – один з найважливіших елементів гірського велосипеда, що забезпечує хорошу керованість. На МТВ встановлюють два типи гальм:
- Обідна система оснащена колодками, що затискають колесо з двох сторін і уповільнюють його хід. Такі гальма є бюджетним варіантом, що потребує частої зміни колодок, які швидко виходять з ладу при їзді з брудними або обледенілими колесами. Якщо обід деформований, колодки втрачають можливість ефективного гальмування.
- Дискові гальма – оптимальний варіант для МТВ. Вони притискаються до диска, розташованого на осі колеса, не торкаючись обода. Забезпечують хороше гальмування незалежно від погоди. Механічні дискові гальма мають в конструкції трос, який подає зусилля на колесо. Механічне гальмо піддається регулюванню. Ще один різновид – гідравлічні гальма, в конструкцію яких входить бак з гальмівною рідиною, що забезпечує м'яке і комфортніше гальмування. Гідравлічні гальма потребують налаштування, але вони найзручніші у використанні.
Трансмісія
Від кількості передач залежить можливість велосипедиста підлаштуватися під зміни траси. Перемикаючи передачі простіше заїхати на підйом або спуститися, не доводиться прикладати зайвих зусиль при катанні по рівній дорозі. У хорошому маунтінбайку мінімальна кількість передач повинна складати 21.
Вибір гірського велосипеда – складне завдання, для вирішення якого слід повністю врахувати всі вищеперелічені параметри. Купити гірський велосипед у Харкові або в інших містах України пропонує інтернет-магазин Unisport. Серед великого асортименту допоможуть визначитися наші консультанти, які підберуть відповідну модель і дадуть відповіді на всі питання, що цікавлять. Unisport це магазин для всієї родини, наші консультанти зможуть допомогти Вам обрати декілька моделей з тисячі за Вашими параметрами, вагою, зростом, ціновими перевагами, рівню катання і бажанням розвиватися, з рекомендаціями з гарантії на велосипед і раму щоб вибраною моделлю велосипеда Ви були задоволені в n-кратному розмірі від Ваших очікувань.
У нашому магазині безкоштовна доставка велосипедів по Україні – Харків, Київ, Дніпро, Запоріжжя, Одеса, Суми, Полтава, Чернігів, Черкаси, Львів, Херсон, Миколаїв, Кривий ріг та інші міста.